تبلیغات
گوهر ناب

حقوق زن در قرآن

حقوق زن در قرآن

برخی گمان می کنند در دین اسلام برخی از حقوق زن نادیده گرفته شده اما چنین نیست ، لذا ذیلا با بیان مقدمه ای به آن پاسخ داده شده است:

آنچه حقیقت انسان را تشکیل مى دهد قلب و روح انسانى است . از دیدگاه قرآن زن و مرد از نفس واحده خلق شده اند . «یأیّها النّاس اتقوا ربّکم الذى خلقکم من نفس وحدة و خلق منها زوجها و بثّ منهما رجالاً کثیراً و نساء; (نساء ، 1) بنابراین مایه اصلى آفرینش زن و مرد یکى بوده ، هیچ یک بر دیگرى ترجیح ندارد . به بیان قرآن هر دو مکمل و نیازمند هم هستند: «و من ءَایته أن خلق لکم من أنفسکم أزوجاً لتسکنوا إلیها و جعل بینکم مودّة و رحمة إنّ فى ذلک لأیت لقوم یتفکّرون» (روم ، 21)
عمده تفاوت هایى که مى توان بین زن و مرد در نظر گرفت ، عبارتند از: 1 . تفاوتهاى روحى روانى: خداوند زن را با عاطفه تر و مرد را عقلانى تر خلق کرده که هر دو در کنار یکدیگر مکمل هم هستند; 2 . تفاوتهاى جسمانى: مذکر و مؤنث بودن و.. . اما در مسایل ارزشى قرآن هر دو را یکسان مى داند و ملاک برترى و ترجیح را تقواى بیشتر انسان قرار مى دهد; چه زن باشد و چه مرد: «یأَیّها الناس إنّا خلقنکم من ذکر و أُنثى و جعلنکم شعوباً و قبائل لتعارفوا إنّ أکرمکم عنداللّه أتقـکم إنّ اللّه علیم خبیر .» (حجرات ، 13)
خداوند در مورد اعمال مکلفین یکسان برخورد مى کند: «أنّى لا أُضیع عمل عمل منکم من ذکر أو أُنثى بعضکم من بعض .. .» (آل عمران ، 195) ، نزد خداوند عمل صالح ملاک است ، از هر کس که باشد: «مَن عمل صلحا من ذکر أو أُنثى و هو مؤمن فلنحیینّه حیوة طیبة و لنجزینّهم أجرهم بأحسن ما کانوا یعملون .»(نحل ، 97) بنابراین ، این جا باید میان مسایل حقوقى و ارزشى فرق گذاشت . قرآن در مسائل ارزشى ، زن و مرد را یکسان دانسته ; چون انسانیت آنها مورد نظر است ; اگر مى بینیم قرآن در جایى از مردان شایسته مانند لقمان حکیم سخن مى گوید ،(لقمان /12) در جایى دیگر از زنان شایسته مانند همسر فرعون و حضرت مریم نیز نام مى برد . (11/تحریم ، 43/آل عمران و.. .) قرآن همچنان که همه حقایق را بیان کرده ، از مقام والاى زن نیز دفاع نموده و حقیقت وجودى شخصیت او را معرفى کرده است . اما در مسائل حقوقى ، چون تفاوتهایى میان زن و مرد وجود دارد و یکسان نیستند ، به طور طبیعى حقوق این دو نمى تواند یکسان باشد; ممکن است حقوقى مربوط به زن ها باشد و مردان از آن بى بهره باشند و بالعکس .
در برخى از جوامع ، حقوق زنان ، پایمال شده است ; مثل برخوردى که در دوران جاهلیت با دختران داشتند و آنها را زنده به گور مى کردند . قرآن از زنان حمایت جدى کرده ، مى فرماید: «و إذا بُشّر أحدُهم بالأُنثى ظلّ وجهه مسودّاً و هو کظیم * یتورى من القوم من سوء ما بُشّر به أیمسکه على هون أم یدسّه فى التراب ألا ساء ما یحکمون »(نحل ، 58 و 59) قرآن با توجه به اختلاف تکوینى زن و مرد ـ جز در موارد مخصوص که فرق گذاردن بین این دو جنس ، لازمه وجود و ذات آنان است ـ تمام حقوقى که براى مردان قرار داده ، براى زنان نیز مقرر کرده است و در مواردى که براى یکى از این دو جنس حقوق بیشترى قرار داده ، وظایف بیشترى نیز بر عهده او نهاده است . در زمینه تساوى حقوق مى فرماید: «و لاتتمنّوا ما فضّل اللّه به بعضکم على بعض للرجال نصیب ممّا اکتسبوا و للنساء نصیب ممّا اکتسبن .. .;(نساء ، 32) آرزو مکنید چیزهایى را که خداوند برخى را بر برخى دیگر به آن فزونى داده است ، مردان را از آنچه کرده اند بهره اى است و زنان را از آنچه کرده اند بهره اى .»
در این قسمت به بخشى از حقوق زنان در اسلام اشاره مى کنیم :
1 . حقوق اجتماعى: که از جمله حقوق اجتماعى ، حقوق خانواده است ; مثل : حق انتخاب همسر ، مسکن ، مهر ، نفقه ، حضانت اطفال تا سنین معین ، حق دریافت اجرت براى کارهاى خانه و.. .
2 . حق مالکیت استقلالى در کنار مردان : «للرجال نصیب مما ترک الولدان و الأقربون و للنساء نصیب مما ترک الولدان و الأقربون ممّا قلّ منه أو کثر نصیباً مفروضاً .»(نساء ، 7) مگر در مورد نذر که حکم ویژه اى در فقه اسلامى دارد .
3 . از نظر قرآن ، حضور زن در اجتماع و بیرون از خانه در صورتى که موجب اخلال در روابط خانوادگى و عفاف او نشده و شوهرش او را منع نکند ، جایز است ، چنانکه دختران شعیب چنین بودند .(قصص ، 23 ـ 28)
4 . در اسلام با توجه به لطافت روحى و جسمى زن که مقتضاى آفرینش حکیمانه اوست ، از برخى کارهاى سخت و دشوار همچون شرکت در جهاد و قضاوت و.. . ـ مگر در موارد خاص ـ معاف شده است .
زن نیز همچون مرد در برابر حقوقى که دارد ، وظایفى نیز دارد که باید به آنها عمل کند که در قرآن به بسیارى از آنها اشاره شده است .
البته بیان تمام حقوق زنان از دیدگاه اسلام و قرآن ، در این اندک نمى گنجد .

تاریخ ارسال : سه شنبه 8 آذر 1390 01:11 ب.ظ | نویسنده : خانم محمدقلی

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

تاریخ ارسال : چهارشنبه 18 مرداد 1396 04:57 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really
enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر